Cizí jazyk na youtube I.

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_batmanheader

Co se vybaví vám, když se řekne „studium cizího jazyka“? Pokud se vám v mysli míchají slova jako škola, učitel, učebnice a překlad, sami sebe o mnohé ochuzujete. Pokud má student chuť, je v jeho silách udělat z nudného studia něco, co je opravdu zábavné a zároveň neskutečně užitečné.

Já jsem vždy patřila k té sortě lidí, která se ostýchala mluvit. A z mé zkušenosti lektorky má s tímto problém většina studentů. Máme v sobě jakýsi blok, který nám překáží při mluveném projevu. Skvělá věc, která se mi osvědčila, je pomocník internet. Dokud jsem se učila jazyky stylem vyplňování cvičení a překládání článků, mé znalosti gramatiky se velmi zlepšovaly. S mým strachem mluvit ale brzy vznikla hluboká propast mezi schopností papouškování gramatických pravidel a schopností tato pravidla využít v projevu. Tato propast byla překlenuta pevným mostem až po delší době, ale ještě předtím jsem s pomocí internetu přes ni postavila skromnější lávku.

Na internetu najdete ohromné množství materiálu pro studium jazyků. Já jednoznačně doporučuji navštívit web youtube, najít si téma sobě vlastní a začít sledovat videa. Sice zůstáváte jako student pasivní, ale oproti čtení psaného jazyku jste nucen poslouchat a snažit se porozumět slovu. To je ze začátku často složitý úkol, ale trénink dělá mistra. Skvělé na youtube je to, že si tu vybere každý. Od videí o vařeni, módě, líčení, přes recenze her, videa pro pobavení, až po politické zprávy či historické dokumenty.

Student každé úrovně může z této aktivity něco vytěžit. Začátečník sice nebude rozumět, ale zvykne si na specifické zvuky konkrétního jazyku. Mírně pokročilý student si již bude všímat rytmu a bude v dříve nesrozumitelných zvucích bude rozeznávat jednotlivá slova. S postupem znalostí student pochytí intonaci a přízvuk, rozšíří si slovní zásobu a především bude rychleji chápat sdělení projevu.

Vybrala jsem pro vás pár youtube kanálů, která se mi osvědčila při studiu angličtiny.

Slovní zásobu vám rozšíří profesionální videa od módních magazínů stejně tak jako přátelská videa od fashion či beauty youtuberů. Stačí si jen najít toho, který vám sedne svým projevem. Zde je kanál světoznámého módního časopisu Vogue.

https://www.youtube.com/user/vogue

Nejznámějším zahraničním kuchařem je pro mě Jamie Oliver. Jeho kanál je příjemný a neformální. Navíc pochytíte precizní britský akcent. Pro nadšence doporučuji pátrat také po stopách Gordona Ramsyho.

https://www.youtube.com/user/JamieOliver

https://www.youtube.com/user/gordonramsay

Toto není přímo má parketa, nicméně vím, že komunita gamerů je na youtube obrovská. Pokud se o to někdo zajímá, nudit se nebude.

https://www.youtube.com/user/VideoGamerTV

Sledovat můžete denní zprávy či reportáže z celého světa. Já se vždy těším na video od Johna Olivera, který moderuje americkou večerní show. Zde rozebírá citlivá témata, která hýbou Amerikou nebo celým světem. Vaše slovní zásoba se bude rozrůstat v mnoha směrech.

https://www.youtube.com/user/LastWeekTonight

Pod tímto pojmem se skrývá mnoho. Já se třeba ráda bavím u amerického miláčka Ellen DeGeneres. Její show je pro mě nenásilný způsob, jak se sžít s angličtinou dnes a denně.

https://www.youtube.com/user/TheEllenShow

Tunu zajímavého materiálu najdete třeba na webu National Geographic.

https://www.youtube.com/user/NationalGeographic/playlists

Tím samozřejmě není výčet konečný. Kdo hledá, najde. Příznivci techniky, vědy, historie či kultury, všichni si najdou to své. Přeji dobrou zábavu.