Co je důležitější než talent?

51

Někdo se jazyky učí rád a někdo ne. Někomu trvá dostat se na obstojnou úroveň dva roky, někomu deset let. To jsou fakta, která lze vykalkulovat a která jsou jasná, černobílá. Na vratkou lávku se ale dostáváme, pokud začneme mluvit o talentu. Co je talent? A potřebujeme ho k tomu, abychom byli úspěšní?

O mně rodina často s chuti vypráví, jaký má ta holka talent na jazyky. Já se vždy jen červenám a vnitřním hlasem odporuji. Ne, nikdy jsem necítila, že jsem talentovaná. Pokud by mi byl tento tajemný dar dán do vínku, zcela jistě by můj život vypadal jinak. Nemusela bych totiž trávit nekonečně mnoho času nad učebnicemi a na jazykových lekcích. Neměla jsem a nemám talent. Já mám něco daleko důležitějšího – mám nadšení, trpělivost a cíl. Na první hodině anglického jazyka ve třetí třídě základní školy nejspíše vzplála jiskřička a za ta léta propukla v jakýsi kontrolovaný požár. A tak jsem navzdory chybějícímu talentu svůj čas věnovala učení se několika cizím jazykům.

Zkrátka, není to o talentu. Jistě, že ten, kdo má talent, má výhodu. Ale ten, kdo má nadšení, zapálení a chuť se učit, ten se jazyk naučí. Ten dojde k cíli. A mnohdy nemusíte mít ani chuť ani nadšení, ale stačí jedna malá, lehce pominutelná ale veledůležitá věc – stačí CÍL.

Mnoho našich studentů se cizí jazyk učí kvůli vnějším požadavkům. Někdy je to maturita, někdy práce. Tehdy se může studium jazyku stát koulí na noze. Pokud se nacházíte v takové situaci, stále máte ohromnou výhodu – vidíte cílovou pásku, ke které chcete směřovat. Máte motivaci. Cíl je při studiu jazyků ohromně důležitý. Když už vám nic jiného nezbývá, vidina cíle vás požene dopředu.

Z vlastní zkušenosti vím, jak těžko se pracuje se studentem, který cíl nemá. I jemu samému pak studium nemusí dávat smysl. Pokud jste studentem cizího jazyka, vezměte si teď čistý papír a napište si, proč se jazyk učíte. Jaky je můj cíl? Kam se chci dostat? Proč to chci umět? Co mi to přinese? Jak to použiji v životě? Někdo si napíše, že chce udělat zkoušku, někdo se chce dorozumět na dovolené, někdo chce mít více nadupaný životopis, někdo to dělá prostě protože mu to přináší radost a uspokojení. To vše jsou skvělé důvody. Uvidíte, že čím jasněji svůj cíl definujete, tím větší smysl své činnosti dáte a tím rychleji a jistěji se vaše studium bude posouvat kupředu.

Buďte k sobě laskaví a dopřejte si komfort, kterému se říká motivace. Motivovaný student je ten nejlepší student.

Inspirovat vás může můj seznam motivátorů a cílů:

Jazyky se učím, protože:

chci rozumět filmům v originálním znění

chci číst knihy v originálním znění

chci se při svých občasných cestách umět rychle a efektivně dorozumět

chci oslnit svého budoucího zaměstnavatele

chci se umět dívat na život jinak

chci mít dveře do zahraničí otevřené, protože nikdy nevím, kam mě život zavane

nechci zakrnět, a když už si musím vybrat, raději svůj mozek potrápím jazykem než něčím jiným :-)

chci rozumět světu internetu a moderních technologií

chci dělat to, co mě prostě baví – a mě baví učit se cizí jazyky!

A jaký je váš seznam?