Cizí jazyk na youtube II.

YouTube_logo

Zeptám se vás na jednoduchou otázku – co je při studiu jazyku nejdůležitější? Respektive – co se vy chcete nejvíce naučit? Co student, to jiný požadavek. Přes to, že jsme všichni odlišní a každý se učíme jazyk s jiným záměrem, stále více studentů tíhne k jednomu. Není to gramatika, není to výslovnost, ani slovní zásoba. Ač jsou to všechno nedílné součásti znalosti jazyku, je něco, po čem studenti prahnou více. Mluvím o každodenní běžné komunikaci.

Je až k nevíře, jak podceněná je tato stránka jazyku v učebnicích. Sem tam narazíte na kapitolu „jak si objednat v restauraci“ či „jak se zeptat na cestu“. A ačkoliv máte za sebou maturitu z jazyka, kurz nebo zkoušku jako FCE, může se pak stát, že po samotném vkročení do cizojazyčného světa budete nepříjemně zaskočeni. Najednou zjistíte, že lidem nerozumíte, nebo rozumíte, ale vaše reakční doba je dlouhá jako let na Měsíc. Pokud jste se s ničím takovým po dobu pobytu v cizí zemi nesetkali a hned jste mluvili bez problémů, tleskám vám. Já jsem také dlouho žila v „jazykově sterilním prostředí“, což je můj výraz pro gramatická cvičení, překlady, články a poslechy, prostě typicky školní výuka. Je to vše záslužné, ale na život v divočině vás to nepřipraví na sto procent.

Tato informace není ale velmi objevná. To, co vám chci sdělit a co vám může pomoci, je způsob, jak se s běžnou angličtinou dostat do kontaktu. Tím magickým slovem je YOUTUBE. Na tomto webu je nepřeberné množství materiálu, který jen čeká na své diváky. Lidé ze všech koutů světa sem nahrávají videa, která vám poskytnou hodiny a hodiny poslechového materiálu.

Mé osobě bylo ohromnou pomocí, když jsem objevila komunitu amerických a britských youtuberů. Jsou to většinou mladí lidé, kteří dělají videa o tom, co je baví, co prožili, nebo se snaží své diváky různými způsoby pobavit. Přitom používají většinou velmi srozumitelnou a jednoduchou angličtinu. Příležitost být téměř součástí jejich

každodenního světa se stala realitou potom, co moderní youtube komunita začala natáčet tzv. VLOGY. To jsou videa většinou okolo 20 minut dlouhá, ve kterých youtuber nahrává na kameru svůj den. Natáčí to, co si dělá k snídani, jak nakupuje, jak si povídá s přáteli. Při sledování se cítíte, jako byste byli s ním. Jako by mluvil k vám. A to vše v běžném hovorovém jazyku.

Věřím, že by si z široké palety youtuberů vybral každý některého, který by mu byl sympatický. Jsou zde slečny, které natáčejí videa o oblečení, šminkách a účesech, fitness nadšenci, kteří vám řeknou, co ten den jedli a jak cvičili, cestovatelé, kteří vám ukáží kus světa, gameři, kteří komentují své hraní počítačových her, ale i mladí lidé, kteří dělají od všeho trochu a to ve velmi dobré kvalitě.

Tento způsob samostudia je vhodný pro studenty všech úrovní, ale čím pokročilejší, tím více z této metody vytěží. Stačí sledovat a být zvědavý. Pátrat po významu toho, čemu jsme nerozuměli. Já si například taková videa pouštím i jako zvukovou kulisu, pro pochycení přízvuku.

Zde je pár youtuberů, které s oblibou sleduji já. Budu ráda, pokud vám budou k užitku.

Velká Británie

Jedna z nejznámějších youtuberek a více než 9 milióny odběratelů Zoella – https://www.youtube.com/user/zoella280390

USA

Světoznámý spisovatel John Green – https://www.youtube.com/user/vlogbrothers

Francie

Nejsledovanější francouzský youtuber se 7 milióny odběratelů Cyprien – https://www.youtube.com/channel/UCyWqModMQlbIo8274Wh_ZsQ

Přeji vám skvělou zábavu.